Digital ledelse begynder med ledelse – ikke en digital løsning

KEA
efteruddannelse@kea.dk

Det er nemt at lade sig forføre af digitale bureauer, men virksomhedernes udfordringer skal først og fremmest løses med digital ledelse, fortæller Ida Hemmingsen fra KEA Digital.

De fleste virksomheder – ikke mindst Små og Mellemstore Virksomheder ved, at de skal gøre noget, men de ved ikke nødvendigvis hvad, og hvor det skal lede hen. Den digitale usikkerhed kan lede til løsninger, der umiddelbart virker oplagte, men ikke er bæredygtige i længden:

”Man kan blive forført af et eksternt bureau og de mange leverandører af digitale løsninger, som man i bund og grund ikke helt forstår, hvad leverer. Mange tror, at digitalisering kan klares ved at koble et eksternt digitalt bureau på, købe en ny digital løsning, ansætte en ny medarbejder i marketing eller øge investeringen i Facebook-annonceringen. Men digitalisering kræver digital ledelse af forretningen,” siger Ida Hemmingsen, underviser på KEA Digital.

Læse mere her: https://kea.dk/om-kea/nyheder/digital-ledelse-begynder-med-ledelse-%E2%80%93-ikke-en-digital-l%C3%B8sning

Share:
Del på linkedin
Del på facebook
Del på twitter

Relaterede nyheder

Nansensgade 19, 6. sal
1366 København K

Hovedsponsorer:

Samarbejdspartnere:

Operation Genvækst har modtaget støttet fra Industriens Fond og er en del af initiativet Genstart Nu

Dette site understøtter ikke Internet Explorer

Website by us design

Genvækst - viden til forskel

Enter your username
and password

Tak for din tilmelding til nyhedsbrevet!

Med venlig hilsen

Genvækst - viden til forskel